poniedziałek, 9 grudnia 2013

GRAŻYNA P.

HISTORIE CHORYCH NA ZESPÓŁ DEVICA ~ CHOROBĘ DEVICA ~ NMO ~ NEUROMYELITIS OPTICA / STORIES OF PATIENTS WITH NMO


Mam na imię Grażyna i mam 42 lata. W roku 2002 przeszłam pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego oka lewego, wskutek czego przestałam widzieć na to oko.

Choroba dała o sobie zapomnieć na 11 lat do 2013 roku. Najpierw trafiłam do szpitala zakaźnego z uporczywymi wymiotami i bezustanną czkawką, co lekarze wiązali z problemami neurologicznymi. Następnie moje ciało zaczęło być odrętwiałe i zaczęłam mieć problemy z chodzeniem. Dołączyły do tego bardzo bolesne skurcze kończyn dolnych i górnych niewiadomego pochodzenia, które zabierały mi chęć do życia. Szpital zaczął być moim drugim domem. 

Po sześciu miesiącach zdiagnozowano u mnie zespół Devica. W rezonansie magnetycznym w odcinku szyjnym lekarze znaleźli ognisko zapalne wielkości 53 mm. Na obecny moment pozostały mi mimowolne bardzo silne napięcia mięśniowe w okolicy szyi, karku i rąk oraz zachwiania równowagi, co skutecznie utrudnia mi życie.

Muszę nauczyć się żyć z „moim Deviciem”. Muszę go dobrze poznać, choć informacji jest bardzo mało. Podnoszę głowę do góry patrząc mu prosto w oczy i stawiając wyzwanie na przyszłość. Zawsze swoim optymizmem zarażałam innych i niech tak zostanie, pomimo przeszkód, jakie postawiło przede mną życie.

 Grażyna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz